Dowiedz się, jak chronić dziecko w cyberświecie

2014-12-15 | red.
 


Czy sieć to samo zło? Jak ustrzec dziecko przed zagrożeniami internetu? Ile czasu 7-latek może spędzać online? Zapraszamy na bezpłatne szkolenie w ramach Akademii Bezpiecznego Internetu.

Dane są bezlitosne. Aż 75 proc. ośmio- i sześciolatków przekazało swoje hasło w internecie obcej osobie (badania przeprowadzone m.in. przez Teen Angels i Wired Safety.org).  Do gabinetów  psychologicznych trafiają 8-latki z poważnym uzależnieniem od komputera. Dzieci są ofiarą cyberprzestępców i pedofilów. A dzieje się tak, bo dorośli ciągle jeszcze nie mają świadomości niebezpieczeństw wynikających ze swobodnego i niekontrolowanego dostępu do internetu.


Wielu zagrożeń jednak można uniknąć. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, o jakie zagrożenia chodzi, a po drugie - poznać sprawdzone i skuteczne metody ochrony dziecka. Właśnie w tym celu powstała platforma e-learningowa Akademia Bezpiecznego Internetu. Jest to cykl szkoleń online przygotowany z myślą o rodzicach, wychowawcach i nauczycielach dzieci w wieku 6-12 lat.

Dlaczego nie starszych? - Bo to właśnie do tych, którzy dopiero rozpoczynają regularny kontakt internetem chcemy trafić w pierwszej kolejności – mówią autorzy projektu z wrocławskiej Fundacji dla Kultury.pl. – Żeby działać prewencyjnie, żeby edukować od samego początku. Nie chcemy straszyć, ale pomóc w wychowaniu mądrych użytkowników internetu, którzy będą wiedzieli, jak sieć wykorzystać w dobrym celu. Trzeba dzieciom pomóc unikać zagrożeń i pułapek.

Ze szkolenia dowiemy się m.in.:
- jakie są zagrożenia i dobrodziejstwa internetu,
- co dzieje się w głowie dziecka w wieku wczesnoszkolnym,
- dlaczego gry komputerowe uzależniają,
- jak monitorować dostęp do internetu na komputerze, tablecie czy telefonie komórkowym,
- jakie zasady warto wpoić dziecku, zanim na dobre wsiąknie w cyberprzestrzeń.

Autorzy projektu skorzystali z wiedzy i doświadczenia specjalistów - psychologa, eksperta od nowych mediów czy doświadczonych rodziców. Wiedza podana jest w bardzo atrakcyjnej formie. – Zależało nam, żeby wszelkimi sposobami przemówić do wyobraźni czytelników. Zamieszczamy różne filmiki, animacje i sugestywne grafiki – zachęca Fundacja dla Kultury. Autorzy dodają, że każdy, kto przejdzie szkolenie na platformie, będzie mógł zdobyć nagrody w postaci atrakcyjnych książek i e-booków do szkolnych bibliotek. Do wygrania książki z wydawnictw: Znak, Prószyński, Akapit Press, Zielona Sowa, Afera i Nasza Księgarnia.

Udział w kursie Akademia Bezpiecznego Internetu jest bezpłatny. Wystarczy tylko się zalogować i postępować zgodnie z zamieszczonymi wskazówkami.

Aby rozpocząć szkolenie wejdź na: ambasadorzy.kulturaonline.pl

***
Projekt Akademia Bezpiecznego Internetu jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Więcej informacji o jego realizacji na: ambasadorzy.kulturaonline.pl

Wypełnij ankietę