Akademia Bezpiecznego Internetu zawita do Świdnicy

2014-11-14 | red.
 


Ogólnopolski projekt „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu” ma na celu pokazanie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z sieci. Na Dolnym Śląsku spotkania odbędą się w szkołach podstawowych w Świdnicy i w okolicach.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Teen Angels oraz Wired Safety.org, 75 procent ośmio- i sześciolatków przekazało swoje hasło innej osobie, a 66 procent dziewcząt (7-12 lat) przyznało, że ujawniło swoje hasło innej osobie. Dzieci są bardzo naiwne w internetowych relacjach z ludźmi, a anonimowość użytkowników sieci dodatkowo sprzyja szybkiemu zdobywaniu zaufania i budowaniu fałszywego poczucia intymności. Ogólnopolski projekt „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu” ma uświadomić uczniom, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym i jak prawidłowo na nie reagować.

Strefa wiedzy dla rodziców i nauczycieli

Szkoła jest ważnym miejscem, w którym dziecko powinno otrzymywać wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Wciąż nie wszyscy nauczyciele są na to odpowiednio przygotowani, brakuje też najczęściej skutecznej komunikacji w tym zakresie pomiędzy nauczycielami a rodzicami. Wiek wczesnoszkolny to ostatni moment, kiedy rodzice w pełni mogą kontrolować aktywność ich dzieci w internecie. W procesie kształtowania nawyków u dzieci wiele zależy od ich otoczenia, dlatego część działań w ramach projektu jest adresowana do rodziców i nauczycieli. Do ich dyspozycji oddajemy platformę e-learningową, która będzie zawierać praktyczną wiedzę i cenne wskazówki pomocne w rozmowach z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci. Platforma zostanie uruchomiona z końcem listopada br.

Ogólnopolski konkurs dla klas IV-VI

Konkurs jest adresowany do klas IV-VI z całej Polski i to właśnie całe klasy mogą się do niego zgłaszać. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie najciekawszego pomysłu na mini- kampanię promującą zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Każda klasa zgłoszona do konkursu będzie miała za zadanie opracowanie scenariusza spotu filmowego promującego kampanię „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu”. Nagrodą w konkursie będzie realizacja zwycięskiego spotu, za który odpowiedzialna będzie Fundacja dla Kultury.pl. Nadesłane propozycje oceni profesjonalne jury: producentka Katarzyna Kozłowska-Domańska, Dyrektor TVP Wrocław Ewa Wolniewicz-Dżeljilji, publicystka Iwona Szajner oraz Redaktor Naczelny portalu Money.pl Tomasz Bonek. Wszystkie klasy biorące udział w konkursie otrzymają upominek oraz 10 wybranych przez siebie książek i e-booków do szkolnej biblioteki.

Prace konkursowe należy przesłać do 20 listopada 2014 r. w formie pliku .doc lub .pdf z dołączoną kartą zgłoszenia na adres e-mail: konkurs@kulturaonline.pl, wpisując w tytule wiadomości: „Konkurs na scenariusz”.

HARMONOGRAM SZKOLEŃ:

17.11.2014 r.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy

18.11.2014 r.

Szkoła Podstawowa w Żarowie

19.11.2014 r.

Szkoła Podstawowa w Pszennie

20.11.2014 r.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy

21.11.2014

Szkoła Podstawowa w Kamieńcu Wrocławskim

Wypełnij ankietę